Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Projekt współfinasowany
ze środków
Urzędu Miasta Opola


{sitename}

W Y S T A W AWystawa "Nieszablonowa Sztuka Ulicy - zostawmy ślad na murach miast"*


Z graffiti spotykamy się, na co dzień chodząc ulicami miast i to nie tylko w Polsce. Można próbować zwalczać to zjawisko, co prawdopodobnie nie przyniesie wielkich rezultatów. Zamiast zabraniać i ścigać jego twórców, można jednak docierać do młodych ludzi zafascynowanych graffiti by nakierowywać ich twórcze aspiracje. To właśnie staramy się robić zwracając szczególną uwagę młodzieży na to by nie niszczyła odnowionych elewacji, zabytków czy obiektów sakralnych. Pokazujemy, że można malować z głową. Graffiti może powstawać legalnie w przejściach podziemnych, na szarych obdrapanych tynkach czy betonowych przestrzeniach niosąc pozytywne przesłanie.
Dariusz Paczkowski - twórca wystawy


Wystawa składająca się z ponad 300 zalaminowanych kolorowych plansz formatu A3, na których znajdują się zdjęcia z murów, a także odbitki szablonów, murale, gazetki grafficiarzy, ulotki i wycinki prasowe dotyczące tej formy przekazu. Ponadto kilka płóciennych płacht, na których odbite zostały szablony z całej niemal Polski, które ożywiają ekspozycję.
Wystawa ukazuje w miarę pełny obraz graffiti szablonowego wykonywanego w kraju jak i za granicą. Udało się na niej zgromadzić wiele materiałów z głównie z lat 90. Można uznać tę wystawę za największą ekspozycję szablonów w Polsce.
Plansze podzielone są na kilka działów tematycznych takich jak: prehistoryczne malowidła naskalne, ochrona środowiska, prawa człowieka, prawa zwierząt, polityka oraz art. Ekolodzy po przez graffiti wyrażali sprzeciw wobec budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu, tamy w Czorsztynie a obrońcy zwierząt namawiali do bojkotowania kosmetyków testowanych na zwierzętach oraz kupowania i noszenie futer naturalnych. Pacyfiści domagali się przyznania zastępczej służby wojskowej i wyśmiewali system totalitarny. Inni twórcy protestowali w ten sposób przeciwko przemocy.
Wystawę uzupełniają wydawnictwa i dokumentacja działalności środowisk wykorzystujących graffiti. Znajdzimy tu opisy akcji, zdjęcia z happeningów organizowanych m.in. przez Pomarańczową Alternatywę, ekologów, obrońców praw zwierząt, antynazistów, Ruchu Wolność i Pokój czy anarchistów. Wystawa przybliża działania społecznych organizacji pozarządowych pracujących dla dobra innych.

"Muszę przyznać, że niektóre rzeczy z tego, co młodzi ludzie malują na ścianach sprayem, są po prostu świetne. Widać, że w głowie człowieka, który to tworzył, coś się dzieje. To jest sztuka spontaniczna, która staje się autentyczną sztuką masową. Masową odpowiedzią na szarość."
Aleksander Gieysztor - wybitny historyk średniowiecza
(Gazeta Wyborcza, luty 1999 rok.)*Podtytuł wystawy zaczerpnięty został z tekstu jednego z utworów zespołu Post Regiment.

Twórca wystawy: Dariusz Paczkowski
- Wnuk malarza Franciszka Sasanowskiego. W latach 80. aktywista Ruchu „Wolność i Pokój”. Założyciel grupy happeningowej „Pod nadzorem”, Front Wyzwolenia Zwierząt oraz grupy Trzecia Fala. Redaktor naczelny i wydawca pisma FWZ „Mamkły Mampazury”. 10 lat pracował w Klubie Gaja współtworząc m.in. program praw człowieka „Niech inni nie będą dla nas obcy” i „Sztuka dla Ziemi”. W 2001 roku nagrodzony za pracę na rzecz przeciwdziałania ksenofobii i rasizmowi przez australijską Niezależną Fundację Popierania Kultury Polskiej „Polcul”. Współzałożyciel grupy antynazistowskiej (GAN). Współpracownik Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, Amnesty International i Polskiej Akcji Humanitarnej. Absolwent Akademii Innowatorów Społecznych. Od 2006 roku pracuje w Fundacji Ekologicznej ARKA. Od 1987 roku tworzy graffiti i street art, zaangażowane społecznie. Projektuje instalacje i wycina szablony. Wykuwa w kamieniu znaki i symbole. Jest współtwórcą i uczestnikiem wielu wydarzeń artystycznych, happeningowych i parateatralnych. Organizator ogólnopolskich i międzynarodowych jamów graffiti m.in.: „Dla Wisły” w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy w Warszawie 2005r.; „Dla Pokoju” w ramach Międzynarodowego Dnia Pokoju w Bielsku-Białej 2000r. i Żywiec 20004r. Prowadzi warsztaty w Polsce i na świecie (Anglia, Dania, Francja, Niemcy).