Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Projekt współfinasowany
ze środków
Urzędu Miasta Opola


{sitename}

F I L M Y

"Bitwa o Górę św. Anny"

reż. Jacek Polewski,
czas: 56 min.

Park krajobrazowy "Góra Św. Anny", położony w województwie opolskim na trasie autostrady A4, stał się w 1998 roku miejscem chyba najbardziej spektakularnego i zdecydowanego protestu przeciwko niszczeniu przyrody w naszym kraju. Odwoływano się do wartości przyrodniczych i kulturowych tego miejsca, szczególnie w kontekście regionalnym. pamięć o tej akcji jest coraz słabsza - ten film o niej przypomina.

kiedy: 21 kwietnia (wtorek)
godz. 17.00

"Miasto w ruchu"

reż. Stefan Schaefer
czas trwania: 55 min.

"Miasto w ruchu" opowiada historię nowojorskich ulic do czasów przedsamochodowych do teraźniejszości. Ta podróż w czasie pokazuje, jak koncepcja wielofunkcyjnej, bogatej ulicy jako przestrzeni publicznej ustąpiła koncepcji korytarza dla szybkiego ruchu samochodów. Film porównuje Nowy Jork z trzema europejskimi miastami, które ostatnio zdecydowały się ograniczyć ruch samochodów: Londynem (strefa płatnego wjazdu), Paryżem (szybkie autobusy) i Kopenhagą (rowery i strefy piesze). Pokazuje, że miasta dla ludzi, a nie dla samochodów, nie tylko są możliwe, ale już istnieją.


kiedy: 21 kwietnia (wtorek)
godz. 18.00

"Dzikie Karpaty"

reżyseria: Marcin Krzyżański
czas trwania: 30 min

"Dzikie Karpaty" to film o dzikich, magicznych górach. Ten rozległy bioregion, będący kolebką i tyglem wielu kultur, jest również perłą różnorodności krajobrazów, form geologicznych, a także miejscem występowania wielu rzadkich roślin i zwierząt. Można w nim znaleźć zarówno główne zagrożenia, przed jakimi współcześnie stoi ten obszar (rabunkowa gospodarka leśna, niszczenie naturalnych ostoi oraz zabudowa górskich krajobrazów inwestycjami narciarskimi), jak również konkretne sposoby na ratowanie tych miejsc proponowane przez organizacje pozarządowe m.in. akcja wykupu terenów leśnych pod rezerwaty, alternatywy rozwoju dla gmin górskich, akcje obywatelskiego nieposłuszeństwa.

kiedy: 22 kwietnia (środa)
godz. 17.30

"Wyrazić sprzeciw"

Reżyseria: Leigh Badgley
Czas: 46 min

Co skłania ludzi do ryzykowania życia w imię tego, w co wierzą? Dlaczego zwykli obywatele postanawiają działać bez względu na to, jak ogromne jest wyzwanie lub jak dotkliwe mogą być jego konsekwencje? Twórcy dokumentu ukazują działalność organizacji Greenpeace, w której zwykli ludzie łączą się by wspólnie, przepełnieni odwagą i wolą walki, stawić czoła trudnościom współczesnego świata. Film mówi o dramatycznych początkach działań na rzecz ochrony środowiska od lat 70-tych i analizując rozmaite przypadki na przestrzeni ostatniej dekady pokazuje, jak niezwykłe rzeczy mogą się wydarzyć, jeśli pojedyncze osoby łączą się w grupę i podążają razem za głosem serca.

kiedy: 22 kwietnia (środa)
godz. 18.30

"Gryzzli man"

reżyseria/scenariusz: Werner Herzog
czas: 103 min

Timothy Treadwell, znany obrońca niedźwiedzi grizzly, podróżujący z wykładami na ich temat, zginął w październiku 2003 roku. Został zabity i częściowo pożarty razem z jego dziewczyną Amie Huguenard przez niedźwiedzia grizzly w parku narodowym Katmai na Alasce.
Grizzly man to dokumentalny dramat ukazujący życie i śmierć tej niezwykłej postaci. Werner Herzog zyskał dostęp do ponad stu godzin materiału filmowego nakręconego przez Treadwell'a i stworzył swój film, będący przejmującym obrazem człowieka rozczarowanego cywilizacją i bezgranicznie oddanego swojej pasji. Wspaniały obraz przyrody, aktywizmu, obsesji i potencjalnego szaleństwa, który można zaliczyć do szczytowych osiągnięć Wernera Herzoga.

kiedy: 23 kwietnia (czwartek)
godz. 17.00